• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
KÖYÜMÜZE ULAŞIM


                    KÖYÜMÜZDE ULAŞIM

    Köyümüzde ulaşım uzun yıllar trenle yapıldı. İstanbul’a , Ankara’ya,  İzmir’e, Afyon’a, Denizli’ye Çivril’e ve Dinar’a  kısaca yurdun her yerine ulaşım trenlerle sağlandı. Çivril ilçesine çalışan, Perşembe günleri köylüyü pazara götürüp getiren Çivril treni 1988 de kaldırılınca Çivril’e ulaşım karayolu ile yapılır duruma geldi.1970‘li yıllarda sadece Sütlaç köyüne ait pazarcı treni bile vardı. Sabah köylüleri pazara götürür öğleden sonra köye geri  dönerdi Bu hizmetten  Bostancı, Tekke, Yeşilhüyük ve Kabaklı köyleri de yararlanırdı .Bir günde 2 posta treni , 2 çivril treni 2 motorlu tren, 2 kere geçen Pamukkale ekspresi, 2 kere Göller Bölgesi ekspresi ve sayısız yük treni geçiyordu.

                Zaman içinde demiryollarının gerilemesi nedeniyle bu trenlerden bazıları kaldırıldı. Şubat-2008 tarihi itibariyle  Pamukkale ekspresi , Göller Bölgesi ekspresi ve yük trenlerinden başka tren geçmez oldu. Köylümüzün en çok işine yarayan posta treni de  kaldırılınca köylülerimiz de trene olan rağbet iyice azaldı. Bu gün artık köylümüz ulaşımda özel araçlarını kullanıyor.

                  Köyümüz Dinara 23 km,İlimiz Afyona130 km,Evciler’e 13 km Dazkırı’ya 30 km Çivril'e 35 km ,Denizli’ye 110 km, Isparta’ya  80 km, Burdur’a 80 km, İzmir’e 365 km uzaklıkta bulunmaktadır.

            Bu gün artık köylümüz işi acele değilse trene  ancak  öyle biniyor ,günlük  işlerinde özel araçlarını kullanıyor...

  2023 yılı itibari ile Denizli Eskişehir çalışan Pamukkale ekspresi,Isparta İzmir çalışan Göller ve Güller ekspresi ile yük trenleri çalışmaktadır..

                             SÜTLAÇ KÖYÜNE  NASIL GİDİLİR?

          Tren ile :

Köyümüzden geçen Isparta -İzmir arası çalışan Göller ve Güller  ekspresi ve Denizli Eskişehir arası çalışan Pamukkale eksresi ve köyümüzden geçen diğer trenlere Sütlaç diye bilet alarak köyümüze gelebilirsiniz..

            Özel oto ile :

  1-Denizli yönünden Dinara gelirken Gökçek beldesinden sola döndüğünüzde 12 km sonra 3. köy Sütlaç köyüne gelirsiniz.

  2-Dinar –Çivril arası  Gümüşsu  (Homa)  beldesinden dönerseniz 11 km sonra köye gelirsiniz.

  3-Dinar ilçe merkezinden  Çakıcı ,Kabaklı ve Yeşilhüyük köylerinden geçerek de  kanal boyunca köyümüze gelebilirsiniz…Köyümüzden her Salı günü Dinar ilçe merkezine Pazar servisi vardır.

   4-İzmir-Ankara yolundan giderken Uşaktan Çivril yönüne sağa döndüğünüzde de 120 km sonra köyümüze gelebilirsiniz…


 

 

 

Sütlaç Köyü - Dinar Afyon  

© Copyright 2023  V4.3 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Scripti | Köy Web Sitesi


Top